Žurnalas „Dailė“- fiksuojantis, analizuojantis ir vertinantis profesionaliosios lietuvių dailės procesus – vienintelis tokio pobūdžio specializuotas leidinys Lietuvoje. Siekiant priartinti profesionaliąją meninę kūrybą prie plačiųjų visuomenės sluoksnių kiekvienas „Dailės“ numeris, pasižymi išskirtiniu publikacijų autorių sąrašu, tarp kurių gausu puikiai žinomų meno kritikos profesionalų, jaunų gabių autorių, Vilniaus dailės akademijos doktorantų, turinčių galimybę „Dailėje“ reflektuoti aktualiausius nūdienos meno įvykius. Žurnale savo įžvalgas, publikuoja ne tik menotyrininkai, bet ir kultūros politikai, filosofai, kultūrologai, istorikai. Čia pristatomos ir dailininkų personalijos, publikuojami ir teoriniai straipsniai, ir rašiniai, prieinami didelei skaitytojų auditorijai, išsamios dailės gyvenimo kronikos.
Sunku įsivaizduoti šiuolaikinį mūsų šalies dailės gyvenimą be profesionalių ir kokybiškų leidyklos „Artseria“ leidinių, kurie nuosekliai atspindi ir apžvelgia ryškiausius Lietuvos dailės procesus. Mažai kas susimąsto, jog gausybės įvairių monografijų, meno albumų sudarymo idėjos kilo iš „Dailės“ žurnalo, kuris leidžiamas nuo 1960 m. ir yra tapęs vieninteliu nuosekliai vizualaus meno sceną tyrinėjančiu periodiniu leidiniu.
Žurnalo redakcinę tarybą sudaro šiuolaikiniai lietuvių menininkai bei dailės specialistai – Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė prof. Eglė Ganda Bogdanienė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė Dr. prof. Lolita Jablonskienė, galerijos „Arka“ direktorė Evelina Januškaitė, meno kritikė ir kuratorė Saulė Mažeikaitė-Teiberė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė Diana Stomienė, Žurnalo „Nemunas“ vizualiųjų menų skilties redaktorė Aistė M. Grajauskaitė, LNDM direktoriaus pavaduotoja parodoms ir edukacijai Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė.
Nuo 2022 straipsnius iš rubrikų „Tema“, „Parodos ir projektai“, „Portretai“ ir „Palikimas“ galima rasti internetiniame Dailininkų sąjungos tinklaraštyje „DAILĖRAŠTIS“.
Pavasario numerio tema - Menas ir istorija
Nors pavasario numeris žymi ir dramatiškas karo Ukrainoje metines, tačiau istorija yra ne tik karai, bet ir nuotykiai, atradimai. Ji įsispraudusi į mūsų miestų grindinį, namų plyšius ir barokinius ornamentus, įvairiausiai įsikūnūjusi meno kūriniuose.
Net koks varnėnas, čirpdamas senoje Lūkiškių aikštės liepoje, yra truputį susijęs su istorija, nes toji liepa mena ne vieną istorinį įvykį...
22' Žiemos numerio tema - Menas ir ekonomika
Kalbėsime apie menotyrininkų ir menininkų atlyginimus bei kultūros sektoriaus finansavimą Lietuvoje. 90-tojo – jubiliejinio numerio proga peržvelgsime Dailės žurnalo istoriją, kartu su Danute Zoviene.
Pristatysime paskutines parodas – Vlado Urbanavičiaus „Plieno junginiai“, Vilniaus keramikos meno bienalę „Alchemija“, tarptautinę šiuolaikinio metalo meno ir juvelyrikos bienalę „METALOfonas“, Kauno meno mokyklos parodą „Prieš... ir po 100 metų“ bei Vilniaus dailės akademijos Tapybos katedros parodą „225“.
22' Rudens numerio tema - Menas ir aplinka
Šis numeris skirtas meno ir aplinkos sąsajoms, aplinką suprantant gana plačiai – kaip įvairialypę (socialinę, politinę, ekonominę, gamtinę ir kt.) terpę, kurioje menas randasi, kurią jis reflektuoja ir, galiausiai, formuoja.
Trečiajame DAILĖS numeryje pristatome jau pastovia tapusią Ukrainos rubriką, kurioje Svitlana Lyakhovets pristato karo metu bekuriančius ukrainiečius, pagrindinę temą apmąstančius Saulės Mažeikaitės, Aistės Kisarauskaitės ir Vido Poškaus straipsnius. Taip pat Danutė Zovietė ir Raminta Jurėnaitė pristato Lauros Guokės ir Viktoro Paukštelio portretus, o Ignas Kazakevičius palikimo rubrikoje aprašo Kauno tapytoją Vigintą Stankų.
22' Vasaros numerio tema - Menas ir sveikata
Nors karas nepaleidžia mūsų dėmesio, nuolat spausdamas sąmonę naujomis baisiomis žiniomis, vasara pilna ir smagesnių reikalų. Mus vėl traukia kelionės, parodos, renginiai. Kaip senais priešpandeminiais laikais, atidaryta Venecijos bienalė,
„Documenta“ Kaselyje, kviečia kiti įvairūs meno renginiai ir čia pat mus šaukia skaisčiai mėlynos jūros, nes vėl kyla lėktuvai, o iš sandėliukų lauk spraudžiasi lagaminai.
Į juos verta įsimesti ir žurnalą „Dailė / Art“ – prie įkaitusio smėlio ir vaiskios saulės labiau dera popierinis leidinys nei blizgantis ekranas.
22' Pavasario numerio tema - Menas ir politika
Šiais metais pavasaris, tradiciškai turtingas permainomis, neaplenkė ir DAILĖS žurnalo. Kartu su pirmuoju metų numeriu pristatysime ir naująją žurnalo vyriausiąją redaktorę – Aistę Kisarauskaitę.
Žurnalas negali numušti bombas nešančio lėktuvo ar raketos, sustabdyti tanko, bet ir žiniasklaidos žodžiai, ir Jūsų visų nuomonės yra tai, kas leidžia arba neleidžia įsitvirtinti pamišusiems valdovams, smurto bei galios diktatui.
Tad kaip nauja redaktorė galiu pažadėti tik viena – atkakliai puoselėti kritinį mąstymą, be kurio ne tik menas, bet ir gyvenimas netenka žmogiškumo, kaip parodė šalies, kurios net vardo minėti nenoriu, patirtis. O kad šiuo paminėjimu neužbaigčiau prisistatymo (tai šaliai būtų per daug garbės), linkiu mums visiems sulaukti šviesesnių dienų, kurios, esu tikra, nors ir sunkiai, bet ateis.
- Aistė Kisarauskaitė
'21 žiemos numerio tema - Populiarioji kultūra
Žurnalo autoriai klausia, ar, populiarindami kultūrą, kurdami teminius renginius ir kultūros produktus pagal žiūrovo – vartotojo poreikį, nepaverčiame jos socialine dekoracija?
Rubrikoje „Meno ekonomika“ bus kalbama kaip visuomenės skaitmeninimas(is) įtakoja poslinkius kultūros vartojimo srityje, bei apžvelgiama rudenį įvykusi meno mugė „ArtVilnius“ ir jos rezultatai. Kalbėsime apie Kauno bienalę, Mo muziejaus didžiąją parodą „Permainų šventė“, o taip pat ir užsienio meno įvykius – pasaulinę parodą Dubajuje „Expo 2020“ ir Vokietijoje vykusią meno mugę „NordArt“
Visa tai ir dar daugiau rasite naujausiame „DAILĖ/ART“ žurnale, žiemos numeryje
„Dailė/Art“ platinimo vietos
Žurnalą „Dailė/Art“ galite prenumeruoti svetainėje www.prenumeruok.lt
Prenumeratos kodas 5288 (4 žurnalo numeriai per metus).
Žurnalą galima įsigyti:
-
Dailininkų sąjungos galerijoje
-
Pamėnkalnio galerijoje
-
AP galerijoje
-
Mo muziejuje
-
knygyne Humanitas
-
ARTSERIA leidykloje (galerija ARKA)